dnes je 14.9.2024

Input:

Obchodní marže a přidaná hodnota 2015/2016

25.7.2016, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2016.15.2
Obchodní marže a přidaná hodnota 2015/2016

Ing. Zdenka Cardová

Výpočtové položky obchodní marže a přidaná hodnota byly obsaženy ve výkazu zisku a ztráty – druhové členění do konce účetního období 2015. Podívejme se na úvodní část výkazu zisku a ztráty – druhové členění s účinností od 1. 1. 2016 v porovnání se strukturou do konce období 2015:

     
Do 31. 12. 2015 Od 1. 1. 2016
I. Tržby za prodej zboží I. Tržby z prodeje výrobků a služeb
A. Náklady vynaložené na prodané zboží II. Tržby za prodej zboží
+ Obchodní marže
II. Výkony A. Výkonová spotřeba
1. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb A.1. Náklady vynaložené na prodané zboží
2. Změna stavu zásob vlastní činnosti A.2. Spotřeba materiálu a energie
3. Aktivace A.3. Služby
B. Výkonová spotřeba B. Změna stavu zásob vlastní činnosti (+/-)
1. Spotřeba materiálu a energie C. Aktivace (+/-)
2. Služby
+ Přidaná hodnota

Co zůstává neměnné, je označování výnosů a nákladů. Výnosy jsou označovány římskými číslicemi, náklady jsou označovány písmeny; podrobnější členění v obou případech je značeno arabskými číslicemi.

Co se změnilo, je struktura i obsah úvodní části výkazu. Jedná se o změny formální (tj. některé položky jsou přesunuty na jiné řádky), ale také o změny věcné (tj. mezi některé položky již nejsou řazeny výnosy, ale jsou přeřazeny mezi náklady). Výpočtové položky "+ Obchodní marže" a "+ Přidaná hodnota" zcela chybí.

  • -> Dosud jsme rozdělovali úvodní část výkazu na:
    • část obchodní a

    • část výkonovou (výrobní).

První řádky výkazu zachycovaly tržby za prodané zboží a pod nimi byly zaznamenány související náklady na prodané zboží; jejich rozdíl na třetím řádku vyjadřoval obchodní marži, čili porovnal výnosy z prodeje zboží s jejich nákupními (zpravidla pořizovacími) cenami.

Výkonová (výrobní část) zachycovala výkony, které zahrnovaly tržby za prodej vlastních výrobků a služeb a tzv. nerealizované výkony, tj. změnu stavu zásob vlastní činnosti a dále aktivaci. Výkony (výnosy) byly poměřovány s výkonovou spotřebou, tj. spotřebou materiálu, energie a se službami. Rozdíl mezi výkony a výkonovou spotřebou po přičtení obchodní marže představoval přidanou hodnotu. Jednalo se o zajímavý ukazatel, který vyjadřoval přidanou hodnotu, která měla pokrýt alespoň (minimálně) ty náklady, které jsou ve výkazu zisku a ztráty – druhové členění uvedeny dále (pod ním), tj. zejména osobní náklady a odpisy.

  • -> Nově první dvě položky výkazu zachycují tržby:
    • z prodeje výrobků a služeb (I.)

    • za prodej zboží (II.).

Následují tři položky nákladů:

  • výkonová spotřeba (A.)

  • změna stavu zásob vlastní činnosti (B.)

  • aktivace (C.).

Zásadní změna se týká zejména vykazování a účtování o změně stavu zásob vlastní činnosti a aktivace (dosud výnosové položky v účtové skupině 61 a 62, nově nákladové položky v účtové skupině 58). Příklady účtování

Nahrávám...
Nahrávám...