dnes je 28.3.2024

Input:

Software

6.5.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 10 minut

3.2.2.2
Software

Ing. Blanka Jindrová

Obecně – Základní rozdělení softwaru

Systémový software – zajišťuje základní fungování počítače

  • firmware – program obsažený v hardwaru, podle něho hardware pracuje (např.: BIOS)

  • operační systém – nejdůležitější software pro fungování počítače

    • - jádro operačního systému – základní funkce
    • - nástroje operačního systému – rozšiřující funkce (malování, kalkulačka, prohlížeč obrázků,...)

Aplikační software – pro efektivnější používání počítače např.

  • bezpečnostní software,

  • textové editory,

  • tabulkové editory,

  • internetové prohlížeče,

  • software pro zpracování grafiky,

  • vývojový a programátorský software,

  • správci souborů a zálohovací software,

  • další.

Typy softwaru podle licenčních podmínek

Svobodný software

Svobodný software (někdy označovaný free software nebo open-source) je program, který lze plně využívat bez nutnosti za něj zaplatit a navíc je k dispozici zdrojový kód počítačového programu, který si může uživatel změnit podle libosti (např. operační systém Linux).

Komerční software

Komerční software jsou programy, které lze využívat podle podmínek licence autora programu. Na rozdíl od svobodného softwaru nemá uživatel možnost měnit jeho zdrojový kód.

Druhy podle licenčních podmínek

  • freeware – bez časového a funkčního omezení, zdarma, volně šiřitelný

  • shareware – plně funkční, ale má funkční omezení po uplynutí určité doby (funguje dál)

  • trialware – plně funkční, ale po uplynutí určité doby přestane zcela fungovat (nutnost zakoupit plnou verzi)

  • demo – funkčně i časově omezené od začátku (cílem je nalákat na zakoupení plné verze)

  • plné verze – bez omezení, nutná koupě tzv. licence (právo užívat program)

Počítačový program jako autorské dílo

Předmětem autorského práva je podle zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, dílo literární, jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam. Podmínkou ochrany je požadavek jedinečnosti (individuality) díla a autorovi díla je přiznána řada nepřevoditelných majetkových a osobnostních práv.

Počítačové programy jsou specifickými výtvory činnosti člověka, které mají významnou roli. S jejich vývojem jsou zpravidla spojeny značné náklady, a přestože o nich nelze vždy hovořit jako o jedinečném výsledku tvůrčí činnosti autora, jsou až na výjimky považovány za autorské dílo.

Autorskoprávní ochrana počítačového programu vzniká, pokud počítačový program splňuje všechny pojmové znaky autorského díla, včetně požadavku jedinečnosti.

Účetně

Software se zachycuje jako dlouhodobý nehmotný majetek (DNM) ve třídě 0 na účtu 013 – Software pouze pokud je:

  • doba použitelnosti je delší než jeden rok a

  • výše jeho ocenění přesáhne limit určený účetní jednotkou a

  • při splnění podmínek dále stanovených zejména respektováním principu významnosti a věrného a poctivého zobrazení majetku a

  • byl vytvořen vlastní činností za účelem obchodování s ním, tj. opakovaný prodej, ale

  • nejedená se o software na zakázku nebo o součást dodávky dlouhodobého majetku), nebo

  • byl nabyt od jiných osob.

Autorský zákon ani Směrnice o právní ochraně počítačových programů pojem počítačový program žádným způsobem výslovně nedefinuje. Do Směrnice o právní ochraně počítačových programů nebylo vymezení počítačového programu zakomponováno úmyslně, což bylo odůvodněno možným brzkým zastaráním takovéto legislativní úpravy v důsledku technického pokroku.

Software je veškeré programové vybavení počítače, zjednodušeně řečeno nelze si na něj "sáhnout". Někdy se též nesprávně označuje pojmem počítačový program nebo aplikace.

Počítačový program je ale jenom seznam instrukcí (příkazů) pro zpracování počítačových dat pomocí počítače. Počítačová data jsou veškeré informace (bity), které zpracovává počítač pomocí počítačového programu.

Software je tedy tvořen spustitelnými soubory (obsahují počítačový program) a datovými soubory, které potřebuje daný počítačový program.

Zařazení softwaru v majetku účetní jednotky

Software může být zařazen v majetku účetní jednotky jako:

1/ Dlouhodobý nehmotný majetek

Komplexní program, který je určen k účtování, vedení skladu, mzdové agendě, vedení skladové evidence apod. v pořizovací ceně 80.000 Kč je DNM (účetní jednotka má stanovenou hranici pro ocenění DNM např. na 60.000 Kč). Účetní náklady firmy proto neovlivní jednorázově při pořízení, ale postupně nepřímo přes účetní odpisy stanovené na základě odhadu doby použitelnosti interní účetní směrnicí – odpisový plán.

2/ Drobný dlouhodobý nehmotný majetek

Antivirový program pořízený za 25.000 Kč je určen k ochraně dat v počítači, licence je na 3 roky. Jedná se o software jako DNM, ale nedosahuje částky pořizovací ceny stanovené účetní jednotkou pro DNM. Částka je pro firmu již významná, pak se může jednat podle interní směrnice o drobný dlouhodobý nehmotný majetek, který je zařazen na účtu 013 – Software a doba odpisování je stanovena např. na 24 měsíců.

3/ Náklad

Antivirový program pořízený za 5.000 Kč, který je určen k ochraně dat v počítači na období 3 let nebude software jako DNM. Licence je sice na 3 roky, ale má nízkou pořizovací cenu. Bude se jednat o běžný náklad, protože cena není významná (účet 518 – Ostatní služby). Bude-li cena významnější např. 10.000 Kč, může být účtováno jako náklad a software je veden dále v operativní evidenci.

4/ Součást hardware

Firma zakoupí spolu s novým počítačem (který má pořizovací cenu 70.000 Kč) operační systém v pořizovací ceně 15.000 Kč, který je použitelný pouze ve spojení s tímto konkrétním počítačem. Jedná se o software, jehož využitelnost je omezena a podmíněna existencí jiného majetku – konkrétního počítače, bez něhož nelze operační systém používat (ani na jiném počítači). Proto se toto programové vybavení stává součástí účetního ocenění počítače (účet 022 – Hmotné movité věci a jejich soubory).

Firma tvůrce – zařazení softwaru

Softwarová firma – tvůrce

Z pohledu softwarové firmy - tvůrce počítačových programů – je většina jeho produktů zařazena v majetku v DNM, protože jsou určeny k obchodování po dobu delší než jeden rok. Při dokončení softwaru musí dojít k aktivaci DNM a v případě, že nebyl dosažen limit pro vstupní cenu, nebude se aktivovat a položky zůstanou v nákladech.

Výjimečně se může u softwaru jednat o výrobek, pokud je vytvářen program na zakázku, kdy se specifický produkt vytváří "na míru" pro konkrétního zákazníka (uživatele), na kterého poté autor díla převede veškerá majetková práva. Tento program nebude dlouhodobě využíván k obchodování, byl vytvořen s cílem jednorázového prodeje, převodu práv. Pokud je k datu účetní závěrky rozpracován,

Nahrávám...
Nahrávám...