dnes je 29.3.2024

Input:

Transakční metoda čistého rozpětí (TNMM)

16.10.2017, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

1.1.5
Transakční metoda čistého rozpětí (TNMM)

Ing. Michal Jelínek Ph.D.

Transakční metoda čistého rozpětí zkoumá čistý zisk1 realizovaný daňovým poplatníkem v kontrolované transakci. Při uplatnění této metody je zkoumáno, jakou úroveň čistého zisku dosahují nezávislé subjekty na trhu, a to ke vhodně zvolené základně. Transakční metoda čistého rozpětí má podobný princip jako metody nákladů a přirážky a ceny při opětovném prodeji. Na rozdíl od těchto dvou metod, kdy se hledá hrubé ziskové rozpětí, v rámci transakční metody čistého rozpětí se sleduje čistá ziskovost, kterou dosahují srovnatelné společnosti na trhu.

Za základnu, ke které je čistý zisk poměřován, může být zvolen jakýkoliv finanční či jiný ukazatel, nejčastěji však literatura hovoří o nákladech, výnosech, aktivech či kapitálu. Nejrozšířenější poměrový ukazatel ziskovosti ke kapitálu je ROE (Return on Equity), který se počítá jako poměr zisku po zdanění a vlastního kapitálu. Tento ukazatel však v oblasti transferových cen nenašel praktického použití, a pokud ano, tak pouze jako podpůrný ukazatel. Zřejmě nejužívanějším ukazatelem ziskovosti k aktivům je ROA (Return on Assets), který se obvykle počítá jako poměr zisku po zdanění2 a celkové hodnoty aktiv. Tento a některé další ukazatele založené na aktivech testovali američtí vědci a dospěli k překvapivým závěrům, že u některých distributorů vykazovaly ukazatele založené na poměru zisku k aktivům lepší vypovídací schopnosti než ukazatele založené na výnosech, které se obvykle u distributorů používají.

V praxi se však nejčastěji setkáváme s transakční metodou čistého rozpětí ve dvou podobách, tj. transakční metoda čistého rozpětí založená na nákladech

Nahrávám...
Nahrávám...