2014.11.3
Daňová podpora odborného vzdělávání 2014
Ing. Christian Žmolík
Odborná daňová veřejnost si už zvykla na tu skutečnost, že zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP), je nositelem různých podpor a úlev pro rozličné činnosti či organizace. Jedna takováto podpora, realizovaná prostřednictvím ZDP, se týká odborného vzdělávání žáků a studentů.
Zákonným opatřením Senátu č. 344/2013 Sb. byla do ZDP včleněna zcela nová odčitatelná položka na podporu odborného vzdělávání. Její vymezení je v ustanoveních §§ 34f až 34h ZDP. Poplatníci daně z příjmů (právnické i fyzické osoby) budou moci tuto odčitatelnou položku poprvé uplatnit až v daňovém přiznání podávaném za zdaňovací období započaté v roce 2014 nebo i za období, za které se podává daňové přiznání (např. období předcházející změně zdaňovacího období z kalendářního roku na rok hospodářský nebo při přechodu z jednoho hospodářského roku na druhý), pokud první den tohoto období bude spadat do roku 2014.
NahoruOdborné vzdělávání
Odborným vzděláváním se dle ustanovení § 34f odst. 2 ZDP rozumí vzdělávací činnost v rámci:
-
praktického vyučování ve středním vzdělávání podle školského zákona,
-
odborné praxe ve vyšším odborném vzdělávání podle školského zákona,
Podmínkou přitom je, aby se odborné vzdělávání uskutečňovalo na pracovišti osoby, která má oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělávání nebo studijním programem; to znamená, aby společnost vykonávala takový předmět činnosti, který odpovídá zaměření školy. Například žáci střední průmyslové školy stavební budou vykonávat praktické vyučování na stavbě u stavební firmy. Pro uplatnění této odčitatelné položky je nezbytné, aby poplatník, u něhož se realizuje odborné vzdělávání, uzavřel se školou (střední, vyšší odbornou, vysokou) smlouvu o obsahu a rozsahu odborného vzdělávání žáků nebo studentů a o podmínkách pro její konání (dále jen smlouva o odborném vzdělávání).
NahoruOdpočet na podporu odborného vzdělávání
Odpočet na podporu odborného vzdělávání se skládá ze dvou částí:
NahoruOdpočet na podporu pořízení majetku na odborné vzdělávání
Odpočet na podporu pořízení majetku na odborné vzdělávání je definován v § 34g ZDP. Odpočet lze uplatnit pouze na majetek pořízený od 1. 1. 2014, který je využíván pro odborné vzdělávání žáků nebo studentů a zároveň musí být tento majetek vymezen ve smlouvě o odborném vzdělávání uzavřené mezi poplatníkem a školou. Podle způsobu pořízení majetku se musí jednat o majetek, jehož vstupní cenou je pořizovací cena (majetek pořízený koupí) nebo vlastní náklady (majetek pořízen nebo vyroben ve vlastní režii). Odpočet lze uplatnit i na majetek pořizovaný formou finančního leasingu. Odpočet lze však uplatnit pouze na majetek, který je předmětem smlouvy o finančním leasingu uzavřené až od 1. 1. 2014. ZDP taktéž vymezuje, na jaký druh majetku lze uplatnit tento odpočet. Dle ustanovení § 34g odst. 5 ZDP se musí jednat o hmotný majetek zařazený v odpisové skupině 1, 2 nebo 3 a z nehmotného majetku lze odpočet uplatnit pouze na software se vstupní cenou vyšší než 60 000 Kč. Ve všech případech se musí jednat o majetek, jehož je poplatník prvním vlastníkem. V případě pořizování majetku formou finančního leasingu musí být původní vlastník (leasingová společnost) prvním vlastníkem tohoto majetku.
Pokud byla na pořízení majetku poskytnuta podpora z veřejných zdrojů např. formou dotace, nelze obdobně jako v případě odpočtu na podporu výzkumu a vývoje uplatnit na tento majetek odpočet a to z důvodu zákazu souběhu přímé a nepřímé podpory.
Výše odpočtu na podporu pořízení majetku na odborné vzdělávání závisí na tom, v jaké míře je pořízený majetek využíván pro účely odborného vzdělávání. V případě majetku pořízeného koupí nebo ve vlastní režii tak výše odpočtu činí:
U majetku pořizovaného formou finančního leasingu je výše odečtu podobná, vychází se přitom ze vstupní ceny majetku u původního vlastníka (leasingové společnosti). V tomto případě tedy odpočet bude:
Samozřejmostí je, že dobu provozu majetku bude muset poplatník doložit evidencí, ze které bude patrno, po jakou dobu byl majetek využíván pro odborné vzdělávání a celková doba provozu majetku za dané období (zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání).
Při splnění všech výše uvedených podmínek lze odpočet v odpovídající výši uplatnit v tom zdaňovacím období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém dojde k pořízení majetku (v případě koupě majetku nebo jeho pořízení vlastní činností) nebo v okamžiku přenechání majetku pořizovaného formou finančního leasingu uživateli do užívání, tedy na začátku finančního leasingu.
Příklad 1:
Společnost v listopadu 2014 nakoupila strojní vrtačku ve vstupní ceně 69 000 Kč. Tento stroj byl pořízen pro účely odborného vzdělávání, byl uveden ve smlouvě o odborném vzdělávání a byly splněny i ostatní podmínky pro uplatnění odpočtu na podporu pořízení majetku na odborné vzdělávání. Ze záznamu o provozu stroje vyplývá, že stroj byl používán od 18. 11. 2014 a pro účely odborného vzdělávání byl využit ze 68 % doby jeho provozu do konce roku 2014.
Společnost tak splnila veškeré podmínky pro uplatnění odpočtu na podporu pořízení majetku na odborné vzdělávání ve výši 110 % vstupní ceny strojní vrtačky, což představuje částku 75 900 Kč.
Na výše uvedeném případě je demonstrována situace, kdy je stroj v roce pořízení používán jen krátký časový úsek (cca 1,5 měsíce). Po dobu jeho provozu však byl pro odborné vzdělávání využíván z více než 50 % a tudíž má poplatník právo uplatnit odpočet ve výši 110 % vstupní ceny tohoto stroje. Vždy se tedy bude zjišťovat poměr, kdy byl určitý majetek využíván pro odborné vzdělávání, k celkové době jeho skutečného provozu.
Dojde-li po uplatnění odpočtu na podporu odborného vzdělávání následně k porušení podmínek pro jeho uplatnění, bude muset poplatník v souladu s ustanovením § 23 odst. 3 písm. a) bod 18. ZDP zvýšit výsledek hospodaření o částku uplatněnou v předchozích zdaňovacích obdobích nebo obdobích, za která se podává daňové přiznání, jako odpočet na podporu odborného vzdělávání, a to ve zdaňovacím období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém k porušení došlo. Zvýšení výsledku hospodaření podle tohoto ustanovení se uskuteční na řádku 30 daňového přiznání. V praxi se bude jednat především o případy, kdy nebude v rámci odpočtu na pořízení majetku na odborné vzdělávání dodržen limit využití tohoto majetku pro odborné vzdělávání ve třech po sobě bezprostředně následujících zdaňovacích obdobích.
Příklad 2:
Společnost pro účely odborného vzdělávání pořídila dne 10. 4. 2014 stolní soustruh v pořizovací ceně 82 000 Kč. Pro účely odborného vzdělávání byl tento stroj v roce 2014 využit na 65 % doby jeho provozu. Společnost taktéž splnila i veškeré další podmínky pro uplatnění odpočtu na pořízení majetku na odborné vzdělávání ve výši 110 % vstupní ceny. V daňovém přiznání za rok 2014 tak z tohoto stroje uplatnila odpočet na pořízení majetku na odborné vzdělávání ve výši 90 200 Kč (82 000 Kč x 110 %).
V následujícím roce však již byl tento stroj pro odborné vzdělávání využíván jen na 45 % doby jeho provozu. Nebyla tak splněna podmínka pro odpočet ve výši 110 % vstupní ceny (soustruh nebyl pro odborné vzdělávání využíván na více než 50 % doby provozu po dobu tří let). Ovšem byla splněna podmínka pro uplatnění odpočtu ve výši 50 % vstupní ceny soustruhu, když byl tento soustruh pro odborné vzdělávání používán…