dnes je 26.4.2024

Input:

Náhrady při zahraničních pracovních cestách

3.9.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

8.8 Náhrady při zahraničních pracovních cestách

Ing. Karel Janoušek

Zahraniční pracovní cestou je ve smyslu § 154 ZP cesta konaná mimo území České republiky, samozřejmě cesta za účelem výkonu práce. Tak jako každá jiná pracovní cesta, začíná i zahraniční pracovní cesta v určeném místě nástupu a končí v určeném místě ukončení cesty. Tato místa je zaměstnavatel povinen stanovit nejpozději před nástupem zaměstnance na pracovní cestu. Také zahraniční pracovní cesta zpravidla začíná i končí v příslušném místě v ČR, a má tedy tuzemskou a zahraniční část.

Ve smyslu § 166 odst. 1 ZP  přísluší zaměstnanci, který uskutečnil zahraniční pracovní cestu, náhrada:

  • jízdních výdajů,

  • jízdních výdajů za cesty k návštěvě rodiny,

  • výdajů za ubytování,

  • zvýšených stravovacích výdajů (stravné) za tuzemskou část této cesty,

  • stravovacích výdajů v cizí měně (zahraniční stravné),

  • nutných vedlejších výdajů.

Kromě toho zaměstnavatel může (ale nemusí) poskytnout zaměstnanci další náhrady, např.:

  • kapesné,

  • jiné a vyšší náhrady (jen zaměstnancům v podnikatelské sféře).

Podnikatelská sféra

Přestože zaměstnavatel v podnikatelské sféře může poskytnout zaměstnanci i jiné náhrady a náhrady vyšší, než zaměstnanci ze zákona přísluší a než může zaměstnanci poskytnout zaměstnavatel ve státní a příspěvkové sféře, měl by si uvědomovat, že podle ustanovení § 6 odst. 7 písm. a) ZDP jde při jejich poskytnutí u zaměstnance o příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů ze závislé činnosti a o součást vyměřovacího základu pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění a vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Při poskytování cestovních náhrad při zahraniční pracovní cestě se postupuje podle obdobných zásad jako v případě tuzemských pracovních cest. I při zahraniční pracovní cestě se zjišťuje výše cestovních náhrad v zásadě za každou pracovní cestu samostatně. Výjimkou je zahraniční stravné u cest uskutečněných v jednom dni. U každé zahraniční cesty, nejde-li o cesty uskutečněné v jednom dni, se také pro přepočet výše náhrad z jedné měny na měnu jinou použije při zjišťování výše nároku zaměstnance na cestovní náhrady, výše přeplatku či doplatku, jiný kurz (viz 8.12.1).

Protože zpravidla každá zahraniční pracovní cesta má tuzemskou i zahraniční část, má zejména pro účely stanovení výše stravného zásadní význam to, že tuzemské stravné a zahraniční stravné se stanoví vždy samostatně, a to podle pravidel platných pro příslušnou část cesty.

Vznik nároku na náhrady

Pro vznik nároku na náhrady vypočítávané v cizí měně je rozhodující doba přechodu státní hranice ČR a při letecké přepravě doba odletu z České republiky a příletu do České republiky.

Nahrávám...
Nahrávám...