dnes je 23.4.2024

Input:

Náklady na údržbu nemovitých věcí a pozemků

8.12.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

2015.2526.6
Náklady na údržbu nemovitých věcí a pozemků

Ing. Martin Špád

VYŠLO V ČÍSLE 2526/2015

Podnikatel, plátce DPH, bude jako soukromý zemědělec provozovat "kompostárnu". K tomuto účelu mu slouží vlastní pozemky, jeden vlastní a druhý ve společném jmění manželů. Oba pozemky musel zarovnat, odvézt zeminu a částečně zpevnit návozem kameniva. Výnosy z kompostárny jsou plánovány nejdříve za 2-3 roky.

Můj dotaz zní: může si uplatnit náklad na údržbu a zpevnění pozemku do nákladů? A lze si uplatnit i DPH na vstupu?

Odpověď

Jestliže podnikatel vede daňovou evidenci, eviduje skutečně vynaložené výdaje bez časového rozlišení. Podstatné je ale také určit, zda vybudováním kompostárny nemůže jít o hmotný majetek ve smyslu zákona o daních z příjmů, který je nutné odpisovat. Pozemek musí pochopitelně zařadit do obchodního majetku, aby nedošlo ke kolizi s § 25 odst. 1 písm. u) ZDP. Méně pravděpodobné, ale nikoli vyloučené, je i technické zhodnocení pozemku

Nahrávám...
Nahrávám...