dnes je 13.12.2024

Input:

Společnost s ručením omezeným - vznik

12.8.2024, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 25 minut

Společnost s ručením omezeným – vznik

Ing. Pavla Strakošová

Právní úprava

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále "OZ")

    • § 122 až 131 – Ustavení a vznik právnické osoby

    • § 151 až 160 – Orgány právnické osoby

  • Zákon č. 90/2012 Sb., zákon o obchodních korporacích (o obchodních společnostech a družstvech, dále "ZOK")

    • § 1 až 7 – Obchodní korporace

    • § 40 – Omezení rozdělení a výplaty podílu na zisku nebo jiných vlastních zdrojích (test insolvence)

    • § 54 – Střet zájmů

    • § 66 – Zvláštní povinnosti člena statutárního orgánu při úpadku

    • § 71 až 91 – Podnikatelská seskupení

    • § 132 až 242 – Společnost s ručením omezeným

  • Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (dále "ZoÚ")

    • § 3 odst. 2 – Účetní období

    • § 4 – Povinnosti účetní jednotky

    • § 17 odst. 1 – Otevírání a uzavírání účetních knih

    • § 19 – Rozvahový den

    • § 22 odst. 5 – Co se rozumí podstatným vlivem

    • § 25 – Způsoby oceňování

  • Vyhláška č. 500/2002 Sb. (dále "PVZÚ")

    • § 48 – Vymezení nákladů souvisejících s pořízením cenných papírů a podílů

    • § 51 – Oceňovací rozdíly při uplatnění reálné hodnoty a ocenění ekvivalencí u cenných papírů a podílů

  • ČÚS pro podnikatele č. 012 – Změny vlastního kapitálu

  • ČÚS pro podnikatele č. 014 – Dlouhodobý finanční majetek

  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále "ZDP")

    • § 24 odst. 2 písm. t), v) – Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů

    • § 24 odst. 7 – Nabývací cena

    • § 25 odst. 1 písm. v) – Nedaňové výdaje (náklady)

    • § 29 odst. 2 – Zůstatková cena

    • § 30 odst. 10 – Pokračování v odpisování započatém původním odpisovatelem

    • § 36 odst. 2 písm. e) – Zdanění příjmu z vrácení emisního ážia srážkovou daní

  • Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále "ZDPH")

    • § 13 odst. 4 písm. d) – Vložení nepeněžitého vkladu ve hmotném majetku se nepovažuje za úplatu

    • § 14 odst. 3 písm. c) – Vložení nepeněžitého vkladu v nehmotném majetku se nepovažuje za poskytnutí služby za úplatu

  • Zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí

  • Zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob

Popis operace:

Společnost s ručením omezeným (s. r. o.) lze u nás považovat za nejrozšířenější formu kapitálové společnosti. Její atraktivnost spočívá především v minimální zákonné výši základního kapitálu (dále "ZK") a v ručení společníků do výše nesplaceného vkladu všech společníků. Není upravena minimální výše základního kapitálu. Připouští se založení společnosti, která v podstatě nemá základní kapitál vytvořený vklady společníků, jelikož minimálním limitem vkladové povinnosti je 1 Kč. Nicméně společníci by měli zvážit, nakolik je zapotřebí společnost vybavit základním kapitálem tvořeným z jejich vkladů. ZOK, bez ohledu na výši ZK, stanoví důrazné režimy ochrany věřitelů, např. test insolvence. Kromě testu insolvence pro ochranu věřitelů platí odpovědnost člena statutárního orgánu při úpadku, pravidla podnikatelského úsudku, správa "dobrého hospodáře", střet zájmů, případně regulace podnikatelských seskupení. Dále platí společné ručení společníků za dluhy společnosti do výše všech nesplacených vkladů. Nově zakládaným s. r. o. lze jen doporučit tvorbu ZK ve vyšší hodnotě, zejména z důvodu problémů s nedostatkem vlastních zdrojů při zahájení činnosti, které je nutno nahrazovat zdroji cizími (půjčkami, bankovními úvěry, nebankovními úvěry). Tím se prakticky hned po vzniku může s. r. o. dostat do dluhové spirály, pomineme-li otázku důvěryhodnosti takto založené společnosti.

Základní kapitál s. r. o. je tvořen souhrnem všech vkladů. Vklad je peněžním vyjádřením hodnoty předmětu vkladu do ZK. V ZOK již není omezení měnou, v níž musí být proveden úpis vkladů. Vkladovou povinnost lze splnit v penězích nebo jinou penězi ocenitelnou věcí (nepeněžitý vklad), která může mít podobu movité i nemovité věci. Správcem vkladů před vznikem společnosti může být kterýkoliv ze zakladatelů, ale i jiná osoba (notář, advokát) písemně k tomu zmocněná společenskou smlouvou. Povinností správce vkladů je vést řádnou evidenci o splacených nebo vnesených předmětech vkladů.

Peněžité vklady musí být vkládány na zvláštní účet u banky nebo spořitelního a úvěrového družstva založeného správcem vkladů na jméno zakládané společnosti. Bankovní správa trvá do doby zápisu společnosti do OR a s penězi nemůže správce vkladu – až na případy úhrady zřizovacích výdajů či vrácení emisních kurzů zakladatelům – nakládat. Od 1. 1. 2021 mohou být peněžité vklady, jejichž souhrnná výše nepřekročí částku 20 000 Kč, splaceny i jiným způsobem než vkladem na zvláštní účet u banky (např. vkladem hotovosti správci vkladů).

U nepeněžitých vkladů (neuvádí-li společenská smlouva něco jiného) je movitá věc vnesena předáním věci správci vkladu, příp. předáním datových nebo jiných nosičů, které zachycují předávanou věc, a dokumentace, která zachycuje povahu, obsah a jiné skutečnosti důležité pro možnost využití nepeněžitého vkladu. Je-li nepeněžitým vkladem nemovitá věc, je předmět vkladu vnesen tak, že vkladatel předá vklad správci vkladů. Nepeněžitým vkladem nesmí být práce nebo služby. V případě ostatních vkladů (např. závod, pohledávka vůči třetí osobě apod.) je předmět vkladu vnesen účinností smlouvy o vkladu uzavřené mezi vkladatelem a správcem vkladů. V případě vkladu pohledávky ručí vkladatel za její dobytnost do výše jejího ocenění. Cenu nepeněžitého vkladu je nezbytné doložit posudkem znalce, ale nevyžaduje se již jeho jmenování soudem, nýbrž stačí dohoda zakladatelů, resp. jednatelů a znalce. Znalecký posudek musí být vyhotoven nestranně a nezávisle na tom, pro koho nebo v čí prospěch je vypracován. Seznam znalců spravuje Ministerstvo spravedlnosti. Znalce vybírají zakladatelé. Posudek znalce kromě ocenění vkladu obsahuje alespoň popis nepeněžního vkladu, použité metody ocenění a odůvodnění, jak znalec k danému ocenění došel. Znalecký posudek se ukládá do sbírky listin. Odměnu za znalecké ocenění hradí společnost. ZOK už také neřeší hospodářskou využitelnost nepeněžitých vkladů, což může být problém, neošetří-li se to společenskou smlouvou. Předmět vkladu, ocenění nepeněžitého vkladu a částka jeho započtení na emisní kurz musí být uvedeny ve společenské smlouvě. Ocenění vkladu v penězích se pak promítá do výše vkladu společníka. Ocenění nesmí být nižší, než by byla hodnota vkladu. Pokud by bylo ocenění znalcem vyšší, než je vkladová povinnost společníka, rozdíl by představoval vkladové ážio. Společenská smlouva nebo rozhodnutí valné hromady může určit, že se tento rozdíl (nebo jeho část) vrátí vkladateli nebo se použije se souhlasem společníka na tvorbu rezervního fondu.

Společnost vzniká ve dvou etapách. V první etapě dochází k založení společnosti a v druhé etapě dochází k jejímu vzniku jako právnické osoby, a to ke dni jejího zápisu do obchodního rejstříku. Samotné založení společnosti neznamená její právní existenci. V období mezi svým založením a vznikem nemá společnost právní subjektivitu (nemůže nabývat práva a povinnosti, a to ani vlastním jednáním, ani jednáním jiných osob) a neexistují ani její orgány. Společníci společnosti jsou jenom v postavení zakladatelů, ne společníků.

Společnost vzniká dnem, ke kterému byla zapsána do OR. Návrh na zápis do OR musí být podán nejpozději do 6 měsíců ode dne založení společnosti, jinak je smlouva neplatná – účinky jako při odstoupení od smlouvy. Pokud je vklad nepeněžní, podmínkou zápisu je splacení celého nepeněžitého vkladu vč. případného vkladového ážia. V případě peněžitého vkladu, musí být na každý peněžitý vklad uhrazeno nejméně 30 %. Zbylých 70 % je třeba splatit do 5 let od vzniku společnosti, pokud společenská smlouva nestanoví lhůtu kratší. Je-li zakladatelem jedna osoba, ZOK vyžaduje plné (100%) splacení peněžitého vkladu do zápisu do OR. Okamžikem vzniku společnosti na ni přechází vlastnické právo k předmětům vneseným před jejím vznikem. Správce vkladů je povinen předat společnosti předměty vkladů a společnost může začít disponovat se zvláštním účtem určeným pro peněžité vklady.

Po zápisu společnosti do OR nově vzniklá účetní jednotka sestavuje zahajovací rozvahu, která musí vycházet z údajů podle výpisu z OR. Tato rozvaha je zároveň základnou, odrazovým můstkem, pro otevření účetnictví pomocí účtu 701 – Počáteční účet rozvažný. V případě peněžitých vkladů, při dílčím plnění vkladové povinnosti před zápisem do OR, se v zahajovací rozvaze musí vykázat vedle upsané výše ZK v pasivech a jeho splacené části v aktivech, také pohledávka vůči společníkům, vykázaná v položce "Pohledávky za upsaný základní kapitál". Jde o zbývající část upsaných a dosud neuhrazených peněžitých vkladů, které musí být splaceny nejpozději do 5 let od vzniku s. r. o. (nejde-li o jednoho společníka nebo o kratší lhůtu podle společenské smlouvy). Co se týče bankovního účtu, nesmí nás zaskočit, že jeho hodnota ve výši uhrazených vkladů vykázaná v počáteční rozvaze nebude souhlasit s částkou podle bankovního výpisu společnosti. Je to způsobeno tím, že účet je založen už před vznikem společnosti a bankou jsou průběžně účtovány úroky z vkladů a bankovní poplatky za vedení účtu, případně jsou z účtu hrazeny zřizovací výdaje. Všechny tyto finanční operace se účtují až po zápise společnosti do OR jako první účetní operace nově vzniklé společnosti. Jelikož nepeněžité vklady musí být do zápisu do OR uhrazeny v plné výši, dalo by se očekávat, že v jejich případě se budou aktiva (hodnota nepeněžitého vkladu) a pasiva (základní kapitál) rovnat. Tato rovnováha však vznikne pouze v případě, bude-li celá hodnota nepeněžitého vkladu uznána na vklad společníka. V praxi tomu tak nemusí být, neboť dohodou ve společenské smlouvě může být nepeněžitý vklad započten na emisní kurz v nižší hodnotě, než je znalecké ocenění předmětu vkladu. Mezní, tj. horní hranicí pro započtení předmětu vkladu na emisní kurz, je hodnota znaleckého ocenění. Vznikne-li rozdíl mezi uznanou výší vkladu společníka a hodnotou nepeněžitého vkladu podle posudku znalce, jde o vkladové ážio. V zahajovací rozvaze se zachytí na straně pasiv v rozvahové položce "A.II. Ážio a kapitálové fondy". Je-li ve společenské smlouvě výslovně uvedeno, že vzniklý rozdíl se vyplatí společníkovi, v pasivech se rozdíl zachytí jako závazek společnosti vůči společníkovi, obvykle v položce "C.II. Krátkodobé závazky". Tento závazek je společností uhrazen po jejím vzniku v penězích. Pro názornost si uvedeme jednoduchou zahajovací rozvahu s příklady vnesených vkladů.

V období mezi založením a vznikem společnosti vzniká zakladatelům společnosti řada nezbytných výdajů spojených např. s jednáním na notářství, rejstříkovém soudu, s úkony majetkoprávními, s používáním automobilu, s odměnami za zprostředkování atd.

Tyto výdaje byly historicky až do konce roku 2015 definovány účetními předpisy jako zřizovací výdaje. Zřizovací výdaje byly historicky, až do konce roku 2015, součástí nehmotného majetku a byly vykazovány v příslušné rozvahové položce. S účinností od 1. 1. 2016 byla tato položka DNM vypuštěna. Přechodná ustanovení k vyhlášce stanovila, že zřizovací výdaje historicky vykazované v rozvaze přede dnem nabytí účinnosti novely vyhlášky, se v rozvaze sestavené k 31. 12. 2016 vykazovaly v položce aktiv "B.I.4. Ostatní dlouhodobý nehmotný majetek".

Podle stávající právní úpravy zůstávají náklady spojené se založením a vznikem účetní jednotky v nákladech nově vzniklé korporace. Je na rozhodnutí účetní jednotky, do které podskupiny nákladů budou účetní jednotkou zahrnuty, zda je bude účtovat ve službách, v ostatních provozních nákladech nebo ve finančních nákladech. Určitě je vhodné účetní náklady související se vznikem účetní jednotky ošetřit analyticky a získat tak přehled o struktuře takto vynaložených nákladů a oddělit je od budoucích běžných nákladů spojených s provozem účetní jednotky. Zároveň je stejně jako dosud nutno analyticky ošetřit náklady daňově neakceptovatelné (např. diety vyplacené účetní jednotkou nad limit, zbytečně, resp. marně vynaložené náklady apod.).

Pokud je částka těchto nákladů poněkud vyšší a účetní jednotka nechce, aby v prvním roce existence v plné výši ovlivnily výsledek hospodaření s. r. o. (nejčastěji např. vznikne-li účetní jednotka ve druhé polovině roku), lze pro náklady spojené se vznikem účetní jednotky využít jejich časové rozlišení na dobu delší než jeden rok. Metodiku časového rozlišení nutno zakomponovat do vnitřních předpisů.

Vznikne-li účetní jednotka v době tří měsíců před koncem kalendářního roku, nemusí sestavovat účetní závěrku za tyto 3 měsíce, může je zahrnout do účetní závěrky následujícího účetního období. Tím bude nově vzniklá korporace sestavovat první účetní závěrku za účetní období delší než 12 měsíců (maximálně 15 měsíců).

Souvztažnosti u s. r. o.

Č.  Účetní případ  MD DAL
Otevření účetnictví
1. Pohledávky vůči společníkům z titulu nesplaceného peněžitého vkladu 353 701
2.  Splacené peněžité vklady 221 701
3. Splacené nepeněžité vklady 02x, 11x, 31x 701
4.  Upsaný základní kapitál 701 411
5.  Vkladové ážio navyšující vlastní zdroje s. r. o. 701 412
6.  Vkladové ážio k výplatě společníkovi 701 365
První účetní případy nově vzniklé s. r. o.
7. Výpis z BÚ – úroky z vkladů 221 662
8. Výpis z BÚ – bankovní poplatky 568 221
9. Náklady na cestovné akceptované s. r. o. v plné výši (do limitu, nad limit) 512 AÚ 365
10. Osobní náklady (dohoda o provedení práce) 522 365
11. Správní, notářské aj. poplatky hrazené ze zvláštního BÚ 538 221
12. Odměna notáři za zpracování společenské smlouvy 518 365
13. Výplata vkladového ážia 365 221

Vznikem společnosti získávají zakladatelé, nyní již společníci, podíl v s. r. o., který se odvíjí od výše jejich vkladů, nestanoví-li společenská smlouva něco jiného. Podíl představuje účast společníka ve společnosti s r. o. a práva (právo na informace; podíl na zisku v závislosti na rozhodnutí valné hromady) a povinnosti (vkladová; odevzdat kmenový list, byl-li vydán; příplatková povinnost, určí-li tak společenská smlouva) z této účasti plynoucí.

Povinností společníků po vzniku s. r. o. je splatit zbývající část peněžitých vkladů ve lhůtě stanovené společenskou smlouvou, nejpozději podle ZOK do 5 let od vzniku společnosti. S nesplacenou vkladovou povinností je spojeno také ručení společníků v s. r. o. Společníci s. r. o. ručí za dluhy společnosti společně a nerozdílně do výše, v jaké nesplnili vkladové povinnosti podle stavu zapsaného v OR v době, kdy byli věřitelem vyzváni k plnění.

Na rozdíl od právní úpravy platné do 31. 12. 2013, kdy mohl společník s. r. o. vlastnit jeden podíl stejného druhu, ZOK připouští možnost vzniku několika různých druhů podílů ve vlastnictví každého jednotlivého společníka. Podíly se stejným druhem práv a povinností tvoří vždy jeden podíl, nejsou-li spojena s podílem žádná zvláštní práva a povinnosti, jde o podíl základní. Vymezení druhů podílů a jejich obsah musí být určen společenskou smlouvou. Tato úprava umožňuje společníkům zjednodušení procesu převodu části podílů na stávající nebo na třetí osoby, tj. nově přistoupivší společníky. Naskýtá se také možnost využití podílů se zvláštními právy a povinnostmi ve prospěch zaměstnanců (jak to dosud známe pouze u akciové společnosti, jsou-li emitovány akcie s možností odkupu zaměstnanci a. s.). Určí-li společenská smlouva, může být podíl představován druhem cenného papíru na řad, kterým je kmenový list. Ten může být vydán na každý podíl, jehož převoditelnost není nijak omezena nebo podmíněna.

Společnost je povinna vést seznam společníků, kde musí být mj. uveden jeho podíl a adresa pro doručování, je-li odlišná od sídla či bydliště společníka. Pokud s. r. o. vydala kmenové listy, provede poznámku u každého podílu, k němuž byl kmenový list vydán (vč. uvedení čísla kmenového listu).

Zjednodušení doznalo i převádění obchodních podílů na jiné společníky nebo třetí osoby. Při převodu podílu na ostatní společníky není vyžadován souhlas valné hromady (není-li to podmínkou společenské smlouvy) a v případě převodu podílu na třetí osobu je to možné se souhlasem valné hromady, podle ObchZ to nebylo možné bez výslovné přípustnosti dané společenskou smlouvou. V případě kmenových listů se formálně provede převod stejně jako u obdobných cenných papírů, tj. pouhým předáním s vyznačením na rubopisu. Omezením je, že kmenový list nemůže být obchodován na veřejném trhu a nelze jej vydat ani jako zaknihovaný cenný papír. Podcenění těchto významných změn může mít nepříjemné důsledky jak pro ostatní společníky, tak i pro společnost samotnou. Proto, nechtějí-li společníci připustit takovéto poměrné volné převádění podílů, je nutno zákaz ošetřit společenskou smlouvou.

Z hlediska účetních předpisů se podpis společenské smlouvy nepovažuje za okamžik uskutečnění účetního případu, tudíž zakladatel společnosti, vede-li účetnictví, nemůže s vazbou na tuto skutečnost účtovat o vzniku podílu, ani o závazku s tím souvisejícím. Jde o proces zakládání společnosti, kdy není ještě jisté, že bude završen zápisem s. r. o. do OR. Na druhé straně ZOK vyžaduje, aby část peněžitých vkladů, vkladové ážio a veškeré nepeněžité vklady byly splaceny do vzniku, tj. do zápisu společnosti do OR.

Tento problém řeší zakladatel ve svém účetnictví tak, že úbytek aktiv předaných správci vkladu, resp. hrazených na zvláštní bankovní účet, zachytí jako pohledávku vůči správci vkladu (společnost ještě neexistuje) pomocí účtu 378 – Jiné pohledávky (volba AÚ podle vlastní potřeby). Přesto, že předáním věci je vklad splacen, zůstává vkladatel stále vlastníkem předmětu vkladu, a to až do doby zápisu společnosti do OR, kdy vlastnictví k předmětu vkladu přechází na společnost.

Zápis společnosti do OR (dokladem je výpis z OR) je z hlediska účetnictví teprve tím okamžikem, kdy společník získává podíl na společnosti a může o něm účtovat. Vykáže jej prostřednictvím účtů účtové skupiny 06x – Dlouhodobý finanční majetek souvztažně proti závazku na účtu 367 – Dluhy z upsaných nesplacených cenných papírů a vkladů. Finanční majetek i dluhy se zúčtují ve výši upsaných peněžitých vkladů, v případě nepeněžitých vkladů v jejich zůstatkové (účetní) ceně, a to v souladu se společenskou smlouvou.

Nahrávám...
Nahrávám...